Demenca je sindrom, ki nastane zaradi bolezni možganov in povzroči postopno, v nekaterih primerih pa hitrejše poslabšanje kognitivnih funkcij. Prizadene običajno spomin, orientacijo, razumevanje, učenje, govor, presojo in sposobnost odločanja. Demenca ni naravni del staranja, temveč posledica bolezni, ki povzročajo propadanje živčnih celic v določenih predelih možganov. Tako demenca ni ena sama bolezen, ampak skupek simptomov, ki se pojavljajo pri različnih boleznih možganov. Demenca povzroči pomembne spremembe v vsakdanjem življenju osebe, vpliva na samostojnost in zmožnost opravljanja osnovnih nalog. Prizadene ne le bolnika, ampak tudi njegovo družino in skrbnike, in zahteva prilagoditev življenjskega sloga.
Najpogostejša oblika demence je Alzheimerjeva bolezen, ki predstavlja približno dve tretjini vseh primerov. Pri tej obliki demence pride do kopičenja nenormalnih beljakovinskih struktur (amiloidnih plakov in nevrofibrilarnih pentelj) v možganih, kar vodi do odmiranja živčnih celic. Nekatere izmed drugih pogostih oblik demence so:
- Vaskularna demenca: nastane zaradi motenj v prekrvavitvi možganov, pogosto po možganski kapi ali zaradi kroničnih žilnih bolezni, ki povzročajo manjše ali večje poškodbe možganov.
- Demenca z Lewyjevimi telesci: značilna je prisotnost beljakovinskih struktur v možganih, imenovanih Lewyjeva telesca, ki povzročajo težave s pozornostjo in spominom, halucinacije in poslabšajo motorične funkcije.
- Frontotemporalna demenca: prizadene predvsem čelne in senčne režnje možganov, kar vodi do sprememb v osebnosti, vedenju in jeziku.
- demenca pri Parkinsonovi bolezni: demenca se lahko razvije v poznejših fazah Parkinsonove bolezni in je pogosto povezana s spremembami v področjih možganov, ki so odgovorna za mišljenje in spomin.
Alzheimerjeva bolezen je najpogostejši vzrok demence in predstavlja progresivno nevrodegenerativno bolezen, ki prizadene predvsem starejšo populacijo. Razvija se postopoma in povzroča vse večje težave s spominom, mišljenjem in vedenjem. Ključni patološki procesi, ki se dogajajo v možganih, vključujejo:
kopičenje amiloidnih plakov (beljakovinske strukture, ki se kopičijo med živčnimi celicami motijo prenos signalov med njimi), nevrofibrilarne pentlje, ki nastanejo zaradi nenormalnega kopičenja proteina tau znotraj nevronov, kar povzroči njihovo propadanje ter vnetje in oksidativni stres, ki prispevajo k nadaljnjemu propadu nevronov in napredovanju bolezni.
Alzheimerjeva bolezen se razvija v več stopnjah:
Simptomi demence se razlikujejo glede na vrsto in stopnjo napredovanja bolezni, vendar med splošne znake sodijo:
- Težave s spominom: Najbolj značilen zgodnji simptom Alzheimerjeve bolezni je izguba kratkoročnega spomina. OSeba se težko spominja nedavnih dogodkov, medtem ko so starejši spomini pogosto ohranjeni dalj časa.
- Težave z orientacijo: Osebe imajo pogosto težave z zaznavanjem prostora in časa. Lahko se izgubijo na znanih mestih in ne prepoznajo trenutnega datuma ali ure.
- Spremembe v osebnosti in vedenju: Pri Alzheimerjevi bolezni so pogosto prisotne spremembe v osebnosti, kot so apatija, razdražljivost, sumničavost in umik iz socialnega okolja.
- Težave z govorom in jezikom: pozabljanje beseda ali težave pri oblikovanju stavkov. Sposobnost razumevanja govora se prav tako slabša.
- Težave pri reševanju problemov in sprejemanju odločitev (pogoste so težave pri opravljanju vsakodnevnih opravil, kot so upravljanje financ ali priprava obrokov).
- Težave pri izvajanju vsakodnevnih nalog: Postopoma postaja vse težje opravljati osnovne naloge, kot so oblačenje, osebna higiena in prehranjevanje.
Diagnostika demence je kompleksen proces, ki zahteva skrbno oceno vseh simptomov, zgodovine dosedanjih bolezni, ter rezultatov testov in pregledov. Prvi korak je obisk pri zdravniku, običajno najprej osebnem oz. družinskem, ki bo presodil glede napotitve k specialistu psihiatru ali nevrologu; slednji bo na podlagi kliničnih znakov in simptomov izvedel vrsto testov in preiskav, da potrdi diagnozo. Pomembno je, da se demenca diagnsticira čim prej, saj lahko zgodnja diagnoza omogoči boljše obvladovanje bolezni in prepreči napredovanje. Postopek diagnostike običajno vključuje naslednje korake:
Trenutno za demenco, vključno z Alzheimerjevo boleznijo, ni zdravila, ki bi jo ozdravilo; vendar obstajajo različni pristopi za upočasnitev napredovanja bolezni in izboljšanje kakovosti življenja bolnikov.
Raziskave zadnjih let kažejo, da lahko z življenjskim slogom tekom celotnega življenja vplivamo na tveganje za razvoj demence in s tem znižujemo tveganje za Alzheimerjevo bolezen in druge oblike demence. Obstajajo spremenljivi in nespremenljivi dejavniki tveganja za razvoj demence. Med nespremenljive sodijo starost, genetika in spol (pri ženskah je nekoliko višje tveganje za Alzheimerjevo bolezen). Med spremenljive dejavnike pa sodijo:
Tako lahko s skrbjo za zdrav življenjski slog tekom celega življenja, zlasti pa v srednjih letih, preprečimo ali vsaj odložimo nastop demence.
Literatura:
Chouliaras L, O’Brien JT. The use of neuroimaging techniques in the early and differential diagnosis of dementia. Molecular Psychiatry. 2023 Oct;28(10):4084-97.
Arvanitakis Z, Shah RC, Bennett DA. Diagnosis and management of dementia. Jama. 2019 Oct 22;322(16):1589-99.
Chan JY, Yau ST, Kwok TC, Tsoi KK. Diagnostic performance of digital cognitive tests for the identification of MCI and dementia: a systematic review. Ageing Research Reviews. 2021 Dec 1;72:101506.
Livingston G, Huntley J, Liu KY, Costafreda SG, Selbæk G, Alladi S, Ames D, Banerjee S, Burns A, Brayne C, Fox NC. Dementia prevention, intervention, and care: 2024 report of the Lancet standing Commission. The Lancet. 2024 Aug 10;404(10452):572-628.
Maheshwari S, Singh A, Ansari VA, Mahmood T, Wasim R, Akhtar J, Verma A. Navigating the dementia landscape: Biomarkers and emerging therapies. Ageing Research Reviews. 2024 Feb 1;94:102193.
Mukadam N, Wolters FJ, Walsh S, Wallace L, Brayne C, Matthews FE, Sacuiu S, Skoog I, Seshadri S, Beiser A, Ghosh S. Changes in prevalence and incidence of dementia and risk factors for dementia: an analysis from cohort studies. The Lancet Public Health. 2024 Jul 1;9(7):e443-60.
Datum priprave informacije: April, 2025.
Pliva Ljubljana d.o.o., Ameriška ulica 2, 1000 Ljubljana
tel.: 01 58 90 390, e-mail: info@tevasi.si. CNS-SI-00053